Blog - Akbük Tadilat - Aydın Tadilat - Aydın Tadilat Dekorasyon - Aydın Komple Ev Tadilatı
News Photo

Akbük Tadilat Neden Yeniden Cephe Boyası?

Yüzeyi korumaya yarayan, örtücü bir katman oluşturan ve yüzeye estetik bir görünüm kazandıran renk verici özellikteki maddeye boya denilmektedir. Boyalar pek çok farklı kimyasal veya kimyasal olmayan maddenin birleşiminden oluşmaktadır.

Dış Cephe Boyası Kullanımı

Konutların iç mekanlarının renklerine önem verildiği kadar dikkat edilmesi gereken diğer bir mevzu dış cephe boyası olmalıdır. Dış cephe boya seçimi hem estetik hem de dayanıklılık açısından oldukça mühimdir. Dış cephe boya seçiminde özen gösterilmesi gereken konular; binanın içinde bulunduğu iklim ve hava koşulları, uygulama yapılacak olan yüzeyin özellikleridir.

Aşırı yağışlı iklim şartlarında nem ve suya dayanıklı boyalar seçilmelidir. Bu tür iklimler için uzmanlar tarafından tavsiye edilen boya çeşidi, silikonlu dış cephe boyalarıdır. Az miktarda yağış alan ve yoğun güneş ışığına maruz kalan bölgelerde ise nem dayanıklılığından ziyade güneş ışınlarına dayanıklı ve açık renkli boyalar yüzeye uygulanmalıdır. Düzgün ince sıva yapılmamış olan yüzeylerde de düz boyaların yerine grenli boyaların seçilmesi alt yüzey hatalarını kapatması bakımından mühim bir rol oynamaktadır.

Dış cephelerde su ve solvent bazlı ve silikonlu olmak üzere 3 çeşit boya mevcuttur. Bu boya türlerinde pek çok renk alternatifi, Jotun boya uygulama bayii bünyesinde dış cephe boyası yaptırmak isteyenleri beklemektedir. Dış cephe boya uygulamalarında seçilen boya türü ve rengi aynı zamanda ortaya konulan işçilik kalitesi, uygulamanın istenilen şekilde olabilmesi için önemli faktörlerdendir.

Dış Cephe Boya Çeşitleri

Dış cephe boya çeşitlerinden bazılarını şu şekilde sayabiliriz:

  • Akrilik Dış Cephe Boyaları

Akrilik kopolimer bağlayıcı özelliğe sahip son kat dış cephe boyasıdır. Kolayca sürülebilen, iyi bir örtücülük sağlayan, koruyucu ve dekoratif özellikte bir boya çeşididir.

  • Silikonlu Dış Cephe Boyaları

Akrilik kopolimer bağlayıcı niteliğe sahip silikonlu dış cephe boyasıdır. Yüzeyin su geçirmesine izin vermeyen bir boya çeşididir. Rutubete, neme ve tuzlu suya karşı dayanıklı olmasıyla bilinir. Uzun süreli kullanım olanağı sunar.

  • Grenli Dış Cephe Boyaları

Akrilik kopolimer bağlayıcı hususiyete sahip su bazlı, silikonlu ince desenli rulo ile uygulanan ve desen verilen, grenli mat dış cephe boyasıdır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?