Blog - Akbük Tadilat - Aydın Tadilat - Aydın Tadilat Dekorasyon - Aydın Komple Ev Tadilatı
News Photo

Şap Uygulamaları

Bir zemin şapı genellikle 1: 3 veya 1: 4.5 çimento / keskin kum oranından yapılmış çimentolu bir malzemedir. Ya beton zemin döşemesine ya da bir prekast beton zemin birimine yapılabilir. Şap uygulamaları ile tercih edilen materyaller, işlem yapılacak alana göre değişiklik gösterir.

Şap Uygulaması

Şap, doğrudan tabana yapıştırılabilir ya da levhanın üzerine yerleştirilen uygun bir neme dayanıklı zar üzerine bağlanmadan serilebilir. Alternatif olarak, sert bir yalıtım malzemesi tabakası üzerine son kat olarak dökülebilir. Bu uygulama, yerden ısıtma sağlamak için su boruları ile kullanıma da uygundur. Takviye gerekliyse, bu ince metal bir ağ, polipropilen olan elyaflar veya ince bir cam ağ biçiminde olabilir.

Şap, bitmiş olarak bırakılabilir, belirtilen döşeme ya da perdahın üzerine serileceği pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için yapılabilir. Fabrikada karıştırılan ve ardından şantiyeye teslim edilen hazır kum ve çimento şapları, şantiyede karıştırılan şaplara göre ek kalite güvencesi sunar ve daha tutarlı bir malzemedir.

Bazı üreticiler, çok düzgün yüzeyler elde edebilen, akıcı şaplar sağlar. Bu şapların çoğu anhidrit bileşikleridir ve kalsiyum sülfat esaslıdır. Geleneksel bir kum ve çimento şapına göre daha hızlı uygulanır ve yapıştırılırsa minimum 25 mm kalınlığa, yapışmamışsa 30 mm kalınlığa kadar uygulanabilir. Ayrıca borulara minimum 30 mm örtücü olması gereken yerden ısıtma sistemleri ile birlikte kullanılabilir.

Geleneksel Çimento Şapları

Çimento kum şapları, şap uygulamaları sırasında en çok tercih edilenlerden biridir. Bir diğeri de kendiliğinden düzleşen şap ürünleridir. Şapın derinliğinin ve türünün doğru şekilde belirlenmesi, tasarım sürecinin erken aşamalarında başlar. Şapın tasarımını netleştiren konular arasında mimari olarak belirlenmiş zemin kaplamaları ve inşaat toleransları yer alır. Orantısız çökmenin önlenmesi ve beton levha ile kompozit hareketin geliştirilmesi gibi yapısal gereksinimler de olabilir.

Şap Çeşitleri Nelerdir?

Şap uygulamaları için tercih edilen şap türleri:

  • Tesviye şapı: Belirli bir seviyeyi elde etmek ve son döşemeyi yapmak için kullanılan şaptır. Zeminin yapısal performansına katkı sağlamaz.
  • Döşeme görevi gören şap: Yüksek mukavemetli beton kaplama ve aşınan yüzeylerin yanı sıra yapısal kaplamalar için de kullanılır.
  • Yapıştırılmış şap: Potansiyel bağı en üst düzeye çıkarmak amacıyla mekanik olarak hazırlanmış bir alt tabakaya serilir.
  • Bağlanmamış şap: Bir membran kullanılarak substrattan kasıtlı olarak ayrılmış şap.
  • Çimento-kum şap: 4 mm maksimum agrega boyutuna kadar kum içeren bir şap malzemesinden oluşan karışım.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?