Akbük Dış Cephe Mantolama
News Photo

Akbük Dış Cephe Mantolama

Dış duvar kaplaması, duvar sistemini güçlendirir, dış cephe kaplaması için bir çivi tabanı ve dış elemanlara karşı bir koruma katmanı sağlar.

Dış kaplama, her evin dış cephesinin ayrılmaz bir parçasıdır. İster güç ve istikrar için ekliyor olun, ister evin enerji verimliliğini artırmak için, kılıflama iş için doğru malzemedir.

Yapısal kaplama, evin duvarlarına sağlamlık ve dayanıklılık katar ve bazı sunta türleri söz konusu olduğunda, bir dereceye kadar yalıtım da ekleyebilir. Yapısal olmayan kılıf, evin enerji maliyetlerini düşürebilecek sıkı bir bina kabuğu oluşturmaya yardımcı olmak için yapısal kılıfla birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Dış cephe kaplaması birkaç farklı malzemeden yapılmıştır ve çoğu birbirine benzer bir şekilde kurulmasına rağmen, aralarında yeterince farklılık vardır ki, her seferinde söz konusu malzemeye yönelik önerileri ve en iyi kullanımlarını öğrenmek için özel dikkat gösterilmesi gerekir.

Evin ne tür bir mimariye sahip olduğuna veya üzerine ne tür bir dış cephe kaplaması kurulacağına bakılmaksızın, mantolama tüm yapının işlevini, rahatlığını ve gücünü artırabilir. Üstlendiğiniz her proje için doğru kılıf tipini aldığınızdan emin olmak için size açık olan seçenekleri anladığınızdan emin olun.

 • Yapısal Dış Cephe Kaplama Seçenekleri

Yapısal kaplama, bir ev veya ticari bina bütünlüğü ve sertliği sağlar. Dış cephe kaplaması gibi malzemelerin uygulanması için bir yüzey sağlar ve bir yapının yağmur, kar, rüzgâr, vb. korunmasına yardımcı olur. Beş yaygın yapısal dış kaplama seçeneği arasında ahşap esaslı, alçıtaşı, cam mat, çimento levha bulunur.

Ahşap esaslı yapısal kaplama, kontrplak, yönlendirilmiş şerit levha ve gofret içerir

Kontrplak kaplama, tahtalara sağlamlık ve sertlik kazandıran çapraz lamine edilmiş bütün ahşap levhalardan yapılır. Bu, genişlemeye ve daralmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, kontrplağın zayıf noktaları olabilir ve bu da panellerde göbek boşluklarına neden olabilir. Kontrplak, OSB’den yaklaşık %15 ile 19 daha hafiftir. Kontrplak iyi nem direncine sahiptir ve çabuk kurur.

Gofret kaplama, küçük tahta parçalarının hidrolik bir prese konularak yapıştırılmasıyla yapılan imal edilmiş bir üründür. Kontrplaktan çok daha ucuzdur; ancak, kontrplaktan daha zayıf olma ve suya daha az dirençli olma eğilimindedir.

Alçı esaslı yapısal kılıf, uzun kenarlarda, yüzünde ve sırtında bir kâğıt yüzey kaplaması olan, yanmaz bir çekirdekten, esas olarak alçıdan yapılmış panel tipi bir malzemedir. Ayrıca alçıpen, duvar panosu veya alçıpen olarak da bilinir. Alçı kaplama yangına dayanıklı, ses azaltıcı, dayanıklı, ekonomik ve çok yönlüdür. Ancak alçı nemi muhafaza eder ve dış duvarlarda, banyolarda, çamaşır odalarında ve diğer nemli alanlarda kullanılmamalıdır.

Cam keçe kaplama, alçı levha gibidir, ancak dış tarafta kâğıt malzeme yerine cam elyaf bariyer kullanır. Genellikle ticari binalar için kullanılır.

 • Yapısal Olmayan Dış Cephe Kaplama Seçenekleri

Yalıtım kılıfı olarak da adlandırılan yapısal olmayan dış duvar kaplaması, yalıtım eklemek ve parlak bir bariyer sağlamak için dış duvara monte edilir. Mantolamanın yapısal olmayan dış duvar montajı, yapısal mantolamanın dış veya iç tarafındadır. İzolasyon kılıfı çeşitli R değerlerinde gelir. Yapısal olmayan dış duvar kaplamasının örnekleri, plastik, köpük, selüloz elyaf, kâğıt yüzlü ve folyo kaplı panolardır.

 • Dış Cephe Kaplama

İster yeni bir evde duvarlar inşa ediyor olun ister daha eski bir evde oturuyor olun, dış cephe kaplamasının oynayacağı önemli bir rol vardır. Dış cephe kaplama, birkaç farklı malzemeden yapılabilen bir tahta veya paneldir.

Evin dış duvarlarına monte edilir ve yapısal destekten evin yalıtılmasına yardımcı olmaya kadar çeşitli amaçlara sahip olabilir.

Dış cephe kaplama, gevşek bir şekilde iki kategoriye ayrılabilir: yapısal kaplama ve yapısal olmayan kaplama. Bunlar, binaya bağlı olarak birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilir ve her ikisi de duvarların genel yapısı ve işlevi için çok şey sunar.

 • Dış Cephe Kaplama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dış duvar kaplamasının, kullandığınız kılıfın türüne bağlı olarak aslında birkaç farklı amacı vardır.

Yapısal kaplama, her şeyden önce, üzerine monte edildiği evin veya binanın duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Duvar saplamalarının birbirine bağlanmasına yardımcı olur ve bu da duvarların sağlamlığını ve sağlamlığını artırır.

Ayrıca, dış cephe kaplaması malzemeleri için sağlam bir çivi tabanı oluştururlar, dış cepheye yapıştırılacak bir şey verir ve bitmiş cepheye stabilite verirler. Yapısal mantolama yapıldığında, rüzgâr veya ev yerleşimi gibi diğer kuvvetler uygulandığında duvarların bükülme ve bükülme olasılığı daha düşüktür.

Yapısal kaplama, ahşap veya alçı gibi güçlü, sert bir malzemeden yapılır. Duvarların dikmelerini kapladığında onları birbirine bağlayarak, onları kendi başlarına olduklarından daha güçlü kılar.

Bu da hem üzerine monte edilen Siding hem de mülke uygulanabilecek herhangi bir baskı veya kuvvete daha iyi dayanabilecek daha sağlam bir dış cephe oluşturmaya yardımcı olur.

 • Yapısal Olmayan Dış Cephe Kaplaması Nedir?

Yapısal olmayan kılıf, günümüzde çoğu insanın enerji faturalarını düşürmeye yardımcı olmasını istediği sıkı bina zarfının oluşturulmasına yardımcı olurken kullanılan malzemedir. Yapısal olmayan kaplama, yapısal kılıfın içine veya dışına uygulanır ve evin yalıtılmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Çıtçıtlar diyagonal destek kullanılarak desteklendiyse, yapısal kılıfla birleştirilmek yerine yapısal olmayan kılıf doğrudan dikmelere de uygulanabilir.

Her türden kılıf, rüzgâr ve yağmur gibi şeyleri dışarıda tutmaya yardımcı olur ve yapısal olmayan kılıf, bunu bir adım öteye taşıyarak, evin daha düşük enerji faturalarıyla daha rahat olması için enerji transferini önlemeye yardımcı olur. Bunu, hava kaçaklarını kapatmaya yardımcı olmak ve geleneksel duvar yalıtımı biçimlerinin tipik olarak koruma sağlamadığı diğer alanları kapatmak için evin etrafında yalıtımlı bir bariyer oluşturarak yapar.

Yapısal olmayan kaplama, duvarları güçlendirmez veya kendi başına destek sağlamaz, bu nedenle yapısal kılıf veya çapraz destek ile birlikte kullanılması önemlidir.

 • Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış duvar kaplaması için kullanılabilecek birçok farklı malzeme vardır. Her birinin kendi özellikleri, artıları, eksileri ve maliyeti vardır ve bu da birini belirli bir hedefe veya projeye diğerinden daha uygun hale getirebilir.

 • Yönlendirilmiş Bükülü Levha Dış Cephe Kaplama (OSB)

Yönlendirilmiş şerit levha veya OSB, popüler ve sık kullanılan bir kaplama malzemesidir. Reçine ve balmumu yapıştırıcılarla bir tahtaya bastırılmış yüzlerce ince ahşap şeritten oluşur.

 • Odaklı Strand Board Artıları

OSB inanılmaz derecede dayanıklıdır. Suyu masif ahşap gibi emmez ve yeniden dağıtmaz, bu nedenle diğer ahşap kaplamalardan daha uzun süre stabil kalır, genellikle oluşma şekli nedeniyle daha yüksek kesme mukavemeti ile. Ayrıca genellikle diğer kılıf türlerinden daha ucuzdur, bu nedenle öncelikle maliyetlerin bir faktör olabileceği konut mülkleri için kullanılır.

 • Odaklı Strand Board Eksileri

OSB suya dayanıklıdır, ancak yanları ve kenarları uzun vadede onunla temas ettiklerinde suyu emme eğilimindedir, bu nedenle kılıf tesisatının tabanları ve kenarları suyu emerek şişmesine ve bükülmesine neden olabilir. Bu, dolgu macunları ile önlenebilir, ancak dikkate alınması gereken ekstra bir adımdır.

 • Yapısal Sunta Dış Cephe Kaplama

Sunta, yapıştırıcılarla karıştırılan ve suya dayanıklı bir kaplama verilen bitki selüloz liflerinden oluşan yalıtkan bir yapısal kılıftır. Yapısal sunta, genellikle yapısal stabilite ile birlikte binanın dış cephesine küçük bir yalıtım ve ses azaltma özelliği sunan birinci sınıf bir malzeme olarak kabul edilir.

 • Yapısal Sunta Dış Cephe Kaplama Artıları

Yapısal sunta, boyutsal olarak stabildir. OSB’den farklı olarak, nemle bükülmez veya kabarmaz ve panoları yerleştirmeye özen göstermenize gerek yoktur. Aynı zamanda yalıtıcı olduğu için, potansiyel olarak enerji faturalarının düşürülmesine yardımcı olabilir ve birçok kişi bunu iç mekandaki gürültüyü azaltmaya yardımcı olmak için dış ses kontrolü için kullanır. Kesilmesi de oldukça kolaydır ve özel malzemeler gerektirmez

 • Yapısal Sunta Dış Mantolama Eksileri

Sunta boyutsal olarak kararlı olsa da diğer malzemeler kadar güçlü değildir. Nasıl ve nerede kullanıldığına bağlı olarak, suntadaki güç eksikliğini telafi etmeye yardımcı olmak için uygulamaya ek destek eklemeniz gerekebilir. Paneller ağırdır ve taşınması zordur ve ayrıca vidaları iyi tutmazlar. Kurulum sırasında vida deliklerini kolayca çıkarmak mümkündür, bu nedenle DIY için kurulum daha zor olabilir. Bu aynı zamanda oldukça pahalı bir malzemedir. Eski suntalar OSB’den daha ucuzken, bugünün ürünü, diğer birçok malzemeden daha pahalı olan birinci sınıf bir kaplama olarak kabul edilmektedir.

 • Yapısal Sunta Dış Cephe Kaplama Nasıl Kurulur

Sunta ağırdır, bu nedenle çivileme sırasında yerinde tutacak ikinci bir kişinin olması gerekebileceğinden, her paneli en az iki kişi kurmayı planlayın. OSB gibi, dikey olarak evin veya binanın kenarından başlayarak uzun kenarı dikmelerin kenarına kadar ve alt kenar pervazın üstüne ulaşacak şekilde kurulabilir.

Suntaya bağlı olarak, çevre çevresinde her 6 inçte bir tahtaya çivi çakmamaya dikkat ederek doğrudan çivi çakabilirsiniz. Bazı özel panolarda, kurulumu kolaylaştırmak için pilot delikler açmanız gerekebilir. Malzeme genellikle vida deliklerini hızlı bir şekilde açtığından, mümkün olduğunca vida kullanmaktan kaçının.

Malzeme şişmez, bu nedenle kurulum boyunca uç uca yerleştirilebilir.

 • Kontrplak Kaplama

Kontrplak, dış yapısal mantolama için sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Birbirine zıt yönlerde yerleştirilmiş birkaç ince ahşap veya kat tabakasından oluşur. Bu, dış cephede kullanılabilecek çok daha sağlam ve yapısal olarak sağlam bir kılıf oluşturur.

 • Kontrplak Kaplama Artıları

Kontrplağın kurulumu oldukça kolaydır, çünkü çoğunlukla çok hafiftir ve OSB’den yaklaşık %15 daha hafiftir. Aynı zamanda boyutsal olarak da sağlamdır ve diğer malzemelere göre şişme veya eğilme olasılığı daha düşüktür. İyi nem direncine sahiptir ve çabuk kurur, böylece nemli iklimlerde bile uzun süre stabil kalır.

 • Kontrplak Kılıf Eksileri

Kontrplak, diğer bazı malzemeler kadar tek tip değildir. OSB’den biraz daha düşük kesme mukavemeti ile yapısal olarak biraz daha az sağlam olmasına neden olabilecek zayıf noktalara sahip olabilir. Kurulum için benzer maliyetlere sahip olmasına rağmen, satın almak diğer bazı malzemelerden daha pahalıdır.

 • Kontrplak Kaplama Nasıl Kurulur

Kontrplak çok basittir ve kurulumu oldukça kolaydır. Kısa alt tarafı eşik plakasının üzerine gelecek şekilde dikey olarak, binanın kenarı ile aynı hizada olacak şekilde yerleştirin. Kenarlarda yaklaşık 6 inç aralıklarla ve merkezde en fazla 12 inç aralıklarla iki inçlik çiviler kullanın. Kontrplak, OSB’ye göre boyutsal olarak daha kararlıdır ve tabakalar arasında boşluk bırakılmasını gerektirmez.

Sayfaları doğrudan üst üste dizmek yerine, bir sonraki kılıf sıranıza ilkinden en az üç saplama bölmesine başlayın. Kapı ve pencere açıklıklarını onay işaretleriyle işaretleyin, böylece bu adıma ulaştığınızda kolayca kesilebilirler. En iyi kurulum uygulamaları için, Siding’ı kurmadan önce kontrplak üzerine ev sargısı kullandığınızdan emin olun.

 • Köpük Levha Duvar Kaplaması

Köpük levha, evi yalıtmaya ve sıkı bir bina zarfı oluşturmaya yardımcı olmak için tasarlanmış, yapısal olmayan bir kılıftır. Normalde yapısal kılıflamadan sonra kurulur, ancak yeni kaplama takılmadan önce mevcut kaplama üzerine de kurulabilir veya çiviler önce stabilite için çapraz olarak desteklenmişse kendi başına kullanılabilir.

 • Artıları Köpük Pano Duvar Kaplama

Köpük pano, evin daha enerji verimli olmasına, termal transferin azaltılmasına ve çiviler gibi hava sızıntılarının yaygın olduğu alanların kapatılmasına yardımcı olabilir. Yapısal kılıfın dışına monte edildiğinde ev sargısı yerine kullanılabilir ve bina maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur. Evin yalıtılmasına yardımcı olduğu için, zamanla daha düşük enerji faturalarına da yol açacaktır, bu da esas olarak malzemenin kendi masrafını karşıladığı anlamına gelebilir.

 • Alçı Dış Cephe Kaplaması

Alçı kaplama, dış mekân uygulamalarında kullanılmak üzere tasarlanmış bir alçıpen türüdür. Fiberglas ile kombine edilebilir veya basitçe alçıdan yapılabilir ve su geçirmez bir dış cephe kaplaması verilebilir. Diğer kılıf türleri kadar popüler olmasa da bu malzemenin onu işte tutan bazı özel kullanımları vardır.

 • Alçı Dış Cephe Kaplama Artıları

Alçı kaplama tamamen yanmazdır, bu da onu orman yangınlarına ve doğal afetlere eğilimli alanlarda bulunan evlerin ve binaların dış cephelerinde kullanım için mükemmel bir malzeme yapar. Çok güçlü ve dayanıklıdır, suntadan daha iyi dayanır, OSB’nin eğilimli olduğu şişme ve eğilme sorunları olmadan ve kontrplağın zayıf bölgeleri olmadan.

 • Alçı Dış Cephe Kaplama Eksileri

Alçıtaşının en büyük dezavantajı, bükülememesidir; bu, OSB veya kontrplak gibi bir dış cephede eğrilerin etrafına kurulamayacağı anlamına gelir. Aynı zamanda, kılıfın sert bir şey tarafından vurulması veya etkilenmesi durumunda, darbeyi esneklikle emmek yerine kolayca parçalanacağı veya çatlayacağı anlamına gelir.

 • Alçı Dış Cephe Kaplama Nasıl Kurulur

Alçı kaplama diğer malzemelere göre kurulumda biraz daha fazla esnekliğe sahiptir. Dikey veya yatay olarak monte edilebilir ve kenarlar ara parça veya boşluk olmadan birbirine kenetlenebilir. Levhalar minimum sayıda bağlantı olacak şekilde döşenmeli ve kurulmalıdır. Alçıtaşı diğer malzemelerden yaklaşık ¼ inç uzakta ve açıklıkların çevresinde tutun.

Malzeme, önceden çentiklenerek ve takılarak, ardından çeşitli açıklıkların etrafına yerleştirilerek kesilebilir. Çevresi etrafında 6 inç aralıklarla 2 inç uzunluğunda vidalar kullanılarak vidalanabilir.

 • Çapraz Dil ve Yivli Dış Cephe Kaplaması

Çapraz dil ve oluk kılıfı günümüzde çok yaygın değildir. Evin çıtçıtlarına çapraz olarak dil ve oluk levhaları monte ederek, dış cephe kaplaması için mükemmel olan son derece sağlam ve güçlü bir dış cephe yaratabilirsiniz. Köknar ve çam da dahil olmak üzere bu tür kılıflar için çok sayıda ağaç kullanılabilir, bu nedenle toplam malzeme maliyeti nispeten düşük olabilir.

Bununla birlikte, birçok montajcı çapraz dil ve oluk kılıfıyla nasıl çalışılacağını bilmez, bu nedenle onu takabilecek birini bulmak zor olabilir. OSB veya kontrplak kadar yaygın bir yapı malzemesi olmadığından, malzeme bulmak da daha zordur.

Kurulum ayrıca daha uzun sürebilir, çünkü her bir kart kendisinden öncekine takılmalı ve ardından çiviler üzerindeki yerine çakılmalıdır. Bu nedenle, malzemeler fit kare başına daha az olsa da kurulum genellikle diğer malzemelerden önemli ölçüde daha uzun olabilir ve toplam kurulum süresi de çok daha uzun olabilir.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?