Akbük Tadilat Cephe Boyalarında Tercih Edilen Renkler
News Photo

Akbük Tadilat Cephe Boyalarında Tercih Edilen Renkler

Evin dış cephesi boyanılabilecek en zor alanlardan biridir. Çünkü dış koşullar, içinde bulunulan konutun duvarlarını zorlayıcı cinsten olabilir. Dış cephe boyanılmaya başlanılmadan önce duvarda bulunan önceki kusurların eksiksiz bir şekilde giderilmesi gerekir. Duvarda çatlak ve kabarma gibi deformasyonlar bulunuyorsa bunlar kazınarak giderilebilir. Çatlak ve delikler gözüküyorsa bu boşluklar macun vasıtasıyla doldurularak kapatılabilir. Dış cephe duvarı pürüzsüz bir hale getirildiyse kir, toz, yağ gibi maddelerden temizlenilerek duvarın hazırlığı tamamlanabilir ve astar aşamasına geçilebilir. Duvar kaliteli malzemeler kullanılarak eksiklerin telafi edilmesiyle daha kusursuz bir hal alır. Tüm bu hazırlıklar bitirildikten sonra dış cephe açısından en hoş faaliyet olan dış cephe boyama işine girişilebilir.

Dış Cephede Tercih Edilen Renkler

Boya seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi iklim şartlarına ve hava koşullarına uygun boyaların seçimidir. Aşırı sıcak ve soğuktan etkilenmeyen; yağmur, kar ve güneş ışığı gibi hava şartlarına maruz kaldığında çatlamayan, kabarmayan ve boyandığı ilk günkü gibi parlak ve canlı gözüken boya seçimi son derece mühimdir. Dış cephe boyaları; akrilik, silikonlu, grenli ve elastik olmak üzere 4 farklı çeşide ayrılır. Renkleri ise şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

  • Kırmızı ve Tonları: Dış cephe boyasında kırmızı her zaman için tercih edilen bir renktir ve şık bir görüntü elde edilmesini sağlar. Saf kırmızı renklerin yanında uyum açısından bej ve diğer kırmızı tonlarının dış cephe boyamasında ayrı bir yeri vardır.
  • Gri Renkler: Sadelik simgesi olarak görülen ve dayanıklılık açısından kullanıcısının yüzünü kara çıkartmayan bir renk olan gri, dış cephe boyaları arasında çok fazla rağbet görür. Modern yapılarda ayrı bir havanın oluşmasını sağlar.
  • Beyaz Tonları: Tercih edilen başka renklerle de çok iyi bir uyum yakalanılabilen beyaz tonları sıklıkla tercih edilen dış cephe boya renklerindendir. Beyaz renklerle koyu renklerin uyumu da bir başkadır.

Dış cephe boya renkleri tercih edilirken uyum yakalandıktan sonra farklı pek çok renk bir arada kullanılabilir. Filli boya uygulama bayi kataloglarında yer alan renkler detaylı bir şekilde incelenmeden, dış cephe boya rengi seçimine karar verilmemelidir.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?