Akbük Tadilat En Trend Peyzajlar
News Photo

Akbük Tadilat En Trend Peyzajlar

Peyzaj, göze hitap eden ve hoş bir görünüm oluşturmak için yapılan çevre düzenleme mimarisidir. Bir başka deyişle çevre düzenleme sanatıdır. İnsanların son dönemde fazlasıyla ilgilendiği ve herkesin kendine göre bir düzenleme içine girdiğini düşünürsek peyzaj mimarlığı da son dönemde oldukça popüler bir meslektir. Peyzaj mimarları, yapmış oldukları dokunuşlarla çevrelerine renk katmakta ve farklı bakış açıları geliştirmektedir. Peyzaj mimarlığının bugün geldiği nokta hiç de küçümsenecek bir yer değildir. İnsanların sıkı bir şekilde takip ettiği trend peyzajlar da önemli bir yer teşkil etmektedir. İnsanlar yaptıracakları peyzajların günceli yakalamasını istemekte ve ona göre bir peyzaj seçiminde bulunmaktadır.

Peyzaj mimarlığı, geniş konu ve ölçekleri kapsayan çalışma alanı sebebiyle diğer planlama ve tasarım mesleklerinin çalışmalarıyla etkileşim halindedir. Buradaki etkileşim, somut uygulamaya dönüştürülerek ortak bir üretim süreci oluşturulmalıdır. Bu ortaklaşa üretim sürecinde peyzaj mimarlığı; sanat ve bilim, sosyal bilimler ve doğa bilimleri, toplum ve doğa konularını birleştiren bir köprü konumundadır ve bu alanlarda önemli bir rol üstlenmiştir.

Trend Peyzaj Uygulamaları

Peyzaj uygulamaları ele alınırken yalnızca peyzajın fiziki potansiyeli değil; aynı zamanda insanların fizyolojik ve psikolojik durumları da değerlendirilerek peyzaj hususunda karar verilmelidir. Bunun yanı sıra diğer dış mekan tasarım ya da planlamayla ilgili disiplinler arasında tüm peyzajın sürekliliği yönünden bağlayıcı ve koordineyi sağlayan bir fonksiyona sahiptir. Hem doğal peyzajın korunması ve sürdürülmesinde hem de kentsel ve kırsal peyzajın fonksiyonel, estetik ve sağlıklı bir biçimde planlanmasında peyzaj mimarlığı disiplinine mühim görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Peyzaj disiplini her geçen gün yeni değişimlere gebe olup trend sürekli olarak ve ihtiyaçlar doğrultusunda değişmekte ve şekillenmektedir. Günümüzde trend peyzaj uygulamaları arasında sayabileceğimiz hususlar şunlardır:

Yeni led aydınlatmalar, dikey bahçeler, peyzaj ayırıcı sistemler, sert zemin kaplamaları, yeni nesil oyun grupları, her mevsime uygun düşük bakım maliyetli yerli üretim boylu ağaçlar, geniş çeşit ve renk yelpazesinde çalılar, kent ekipmanları, yüksek adette mevsimlikler gibi pek çok yeni trend peyzaj uygulaması mevcuttur.


Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?