Akbük Tadilat Söve Yapımı
News Photo

Akbük Tadilat Söve Yapımı

Söve hem dekorasyon hem yalıtım özelliğine sahip, eps ve xps strafor gibi malzemelerden üretilen üzeri reçine ile kaplanan ve tercih edilen her renkte dış cephe boya uygulaması yapılabilen, sınırsız modele sahip bir dekorasyon ve dış cephe tasarımlarını sonuçlandıran mühim bir yapı malzemesidir. Söve; ilk zamanlardan bu yana taş, mermer, ahşap gibi farklı malzemelerden yapılmış olup günümüzde yoğun olarak strafor tercih edilmektedir.

Yalıtım ve bina süslemelerinde straforun tercih edilmesinin en kritik sebebi, fiyat yalıtım performansının çok yüksek olması ayrıyeten lojistik, statik ve uygulama kolaylığı gibi faktörleri bir arada sunmasıdır. Cephenizde uygulanacak olan söve ebatları ne kadar büyük olursa olsun yapıya ek bir yük bindirmediğinden yapının statiğine tesir etmemektedir. Bu sebeple, prekast beton benzeri uygulamaları karkas yapıya gerek kalmaksızın uygulama kolaylığı sağlamakta ve envaiçeşit tarihi mimari çalışma ile yapılara değer katmaktadır.

Söve Nasıl İmal Edilir?

Söve imalatı yapabilmek maksadıyla öncelikle yapının mimari kimliği ve konsepti oluşturulmalıdır. Bu nedenle, yapının proje tasarımı aşamasında ilgili EPS sövelerin tasarımı hazırlanmalıdır. Bu tasarımlar mimarın kendine has tasarımı olabileceği gibi hazırda bulunan söve modelleri de seçilerek yapılabilir.

Operatör söve EPS strafor bloklarında imalat montajını hazırlar. CNC söve kesim makinesi otomatik olarak söveyi keser. Kesilen ürünler söve harcı ile kaplanmak üzere söve kaplama makinesi cihazı aracılığıyla söve sıvası adlı malzemeyle pürüzsüz bir yüzey elde edilerek kaplanır. Sonrasında kurumaya bırakılan söve ürünleri, ortalama 48-72 saat dinlendirilip kurutularak ilgili şantiyeye sevk edilir. Şantiyeye sevk edilen söve ürünleri; dekoratif izolasyon, pencere sövesi, denizlik, kat silmesi, payanda, söve tacı, köşe taşı gibi uygulamalarda kullanılır.

Söve Nerelerde Kullanılmaktadır?

Söve; pencere ve balkon gibi bölümlerde doğrama çerçevelerinde kullanılmakta olan süsleme elemanlarıdır. Ancak piyasada tüm süsleme unsurlarına da söve denilmektedir. Pencereler, yapılarda ısı kaybının en fazla olduğu yerlerden biridir. Pencere merkezlerine yapılmakta olan söve uygulamaları, ısı kayıplarını önleme hususunda yararlı olmaktadır. Bu yönden, pek çok kişi söve uygulamalarını tereddütsüz bir şekilde tercih etmektedir.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?