Akbük Tadilat Mantolamanın Avantajları Nelerdir?
News Photo

Akbük Tadilat Mantolamanın Avantajları Nelerdir?

apılarda enerji performansı kavramı, giderek artmakta olan enerji maliyetleri ve çevresel kısıtlar sebebiyle eskisinden kat kat daha önemlidir. Bu kavram, yapılarda oluşan enerji kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması gereksinimini beraberinde getirmiş ve inşaat sektöründe enerji korunumunu ve sürdürülebilirliği hedeflemekte olan uygulamalar yaygınlaşmış ve gelişmiştir.

Yapılarda ısı kayıplarının büyük bölümü dış cephelerde oluşmaktadır. Bu sebeple, yapının içeriden olduğu kadar dışarıdan da yalıtılması ve enerji kayıplarına karşı düzgün bir şekilde korunması büyük önem taşımaktadır. Mantolama sayesinde sağlanan enerji verimliliği, işletme giderlerini bina ömrü boyunca düşürmekte iken bina değerini arttırmakta ve bununla birlikte bina sakinlerine de konforlu yaşam alanı sunmaktadır. Bu nedenle binaya mantolama yaptırılması; yaşam alanlarının enerji açısından daha fonksiyonel, verimli ve sürdürülebilir olmasını sağlar.

Mantolamanın Avantajları

Dış cephe mantolama sistemleri, yapı dış duvarlarını bütünüyle sararak ısı köprülerinin oluşumunu engeller ve enerji kayıplarının önlenmesinde mühim bir rol oynar. Dış cephe mantolama sisteminin performans bakımından yapıya sağladığı yararlardan bazıları şu şekildedir:

  • Isıl Konfor

Isı yalıtımı sayesinde yaşam alanının her yerinde homojen bir sıcaklık sağlanılarak ısıtma ve soğutma ihtiyaçları azaltılmış olur. Böylelikle hem konforlu hem de sağlıklı yaşam alanları oluşturulmuş olur.

  • Isı Kayıp ve Kazançlarının Azaltılması

Dış cephe ısı izolasyonu yapılmamış olan yapıların cephelerinden aşırı derecede ısı kaçakları veya kazançları ortaya çıkabilir; şayet bu problem ortadan kaldırılmazsa büyük miktarda enerji tüketimi ve bunun da yüklü maliyeti olur. Dış cephe mantolama sistemi, yapının dış yüzeyinde; hava sızdırmaz bir bariyer oluşturarak hava kayıp ve kazançlarına sebep olan tüm boşluk, çatlak ve benzeri kısımları mühürler.

  • Isı Köprülerinin Ortadan Kaldırılması

Dış cephe mantolama sistemi, uygulanmış olduğu yapının dış çevresinde devamlılık gösteren bir katman oluşturduğu için mevcut yapılarda ısı köprüleri önemli ölçüde azaltılırken; yeni yapılarda neredeyse büsbütün ortadan kaldırılmış olur. Bu nedenle, mevcut ısı köprülerini yalıtım ile kaplamak; ısı kayıplarını büyük oranda engeller ve yoğuşma riskini önler.

Tüm bu avantajlar birlikte değerlendirildiğinde; mantolamanın hem yaşam kalitesi hem de ekonomi açısından ne kadar gerekli bir işlem olduğu ortadadır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?