Akbük Tadilat Asma Tavan Nerelerde Kullanılır?
News Photo

Akbük Tadilat Asma Tavan Nerelerde Kullanılır?

Ses ve ısı yalıtımı sağlamak aynı zamanda estetik bir görünüm elde etmek için uygulanan tasarım metotlarından biri dekoratif asma tavan modelidir. Yapılarda genel itibarıyla hoş bir görüntü elde etmek için bu tavan modeli seçilmektedir. Tesisat ve döşemeler konusunda oluşan kötü görüntünün bir şekilde yok edilebilmesi ve kalıcı bir şekilde giderilmesi; söz konusu tavan modeliyle mümkündür.

Dünya üzerinde bulunan pek çok yapıda asma tavan uygulaması sıklıkla kullanılır. Büro, mağaza, okul ve buna benzer daha pek çok yapıda asma tavan uygulamasına rastlanılabilir. Tasarlandığı ortama ve mekana estetik görünüm kazandırmak için aynı zamanda temizliği kolay olduğu için tercih edilmektedir. Tavandan sarkıtılmış olan metal çubuklara yatay profillerin asılmasıyla oluşturulmuş olan bu sistem, alçıpan ya da dekoratif paneller ile tamamlanmaktadır. Asma tavan yapılmış olan yerlerde ciddi alan tasarrufu sağlanmış olur.

Asma Tavan Çeşitleri

Asma tavan çeşitleri şu maddeler halinde incelenebilir ve sıralanabilir:

  • Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan asma tavan öncelikle akustik bir özelliğe sahiptir. Yangına karşı ciddi bir dayanım gösterir. Sıhhi tesisatın ve elektrik tesisatının kolay bir şekilde döşenmesine; estetik bir görünüm kazandırılması amacıyla gizlenmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Dünya standartlarına uygun ve uyumlu bir sistemdir. Uygulama, iç mekanda yer alan tavanlarda kullanılmaktadır. Hafif bir yapıya sahip olması sebebiyle depreme dayanıklı binalarda kullanılması uygundur.

  • Metal Asma Tavan

Genellikle kamu hizmet binalarında ve umumi yapıya sahip mekanlarda kullanılır. Ortamın akustik bir sisteme sahip olmasını sağlar. Uygulanılan ortama sağlamlık, ferahlık ve görsellik katar. Ses yalıtımı sağlamakta ve ısı kaybını engellemektedir. Ağırlığı hafif olup montajı kolay bir şekilde yapılabilir. Bakteri üretmeyen; temizlenebilir ve silinebilir özelliğe sahiptir.

  • Taş Yünü Asma Tavan

Bu asma tavan türü, geri dönüşüm vasıtasıyla kazanılan atık maddeler ve çeşitli kimyasal materyallerin birleşiminden oluşmaktadır. Rengi beyaz olmasına rağmen boyama özelliğine sahiptir. Böylece istenilen herhangi bir renge boyanılabilir. Hijyeniktir ve insan sağlığına uygundur.

  • Vektörel Asma Tavan

Vektörel panel sistemler, odanın tavan yüksekliğini düşürür. Dolayısıyla, odanın hacminde belirgin bir değişiklik olmaz. Vektörel asma tavan sisteminde, tavan boşluğuna erişmek ve tavanın bakımı oldukça kolay olmaktadır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?