AKBÜK En Çok Tercih Edilen Küpeşte Çeşitleri
News Photo

AKBÜK En Çok Tercih Edilen Küpeşte Çeşitleri

Küpeşte, inşaatların ve balkonların çeşitli kısımlarına hem dekoratif amaçlı olarak hem de emniyeti sağlamak maksadıyla monte edilen yapı unsuruna denilmektedir. Küpeşte insanların ellerini koyarak destek aldığı, korkuluk üstüne monte edilen; en üstte bulunan düz bölümdür. Mimari literatürde küpeşte; korkulukların üzerine boydan boya monte edilen ve elin kayması için yerleştirilen profile sahip ahşap, plastik ya da maden kısım olarak adlandırılmaktadır.

Küpeşte Nerelerde Kullanılmaktadır?

Dekoratif amaçlı olarak pek çok mekanda kullanılan küpeşte, koruma maksatlı olarak da kullanılmaktadır. Balkonlarda bu 2 amaca ilişkin kullanılır; birçok farklı çeşidinin de olması dış cephelerde etkin bir görünüm sağlar. Teraslarda, bahçelerde, merdivenlerde, havuz kenarları gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde sektörün ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte koruma amacından çok dekoratif bir unsur olarak kullanılması daha ön plana çıkmaktadır. Böylelikle pek çok türde küpeşte üretilmiş ve farklı alanlarda kullanılır olmuştur.

Küpeşte Çeşitleri

Küpeşte, alternatif çözümler sunmakta olan fonksiyonel dekoratif bir unsundur. Küpeşte çeşitleri maddeler halinde sayılması gerekirse şöyle sıralayabiliriz:

  • Alüminyum Küpeşte

Diğer çeşitlere nazaran daha dayanıklı olan bir türdür. Bu nedenle balkon ve korkuluk küpeştesi çoğunlukla bu malzemeden üretilmektedir. Hafif ve sadedir.

  • Cam Küpeşte

Estetik açıdan eşsiz bir görünüm sunmaktadır. Yapılarda bulunan iç merdivenlerde çokça tercih edilir. Ayrıca ham maddesi silisyumdur, yani doğaya dost bir malzeme kullanılarak üretilmiştir.

  • Ahşap Küpeşte

Doğal ve güzel bir görünüm sunmaktadır. Kullanıldığı alanda sıcak bir ortamın oluşmasını sağlar. Bahçelerde fazlaca kullanılmaktadır.

  • Pirinç Küpeşte

Geleneksel tarzdaki evlere farklı bir hava katması için tercih edilir. Dayanıklılık konusunda oldukça iyidir. Mevsimsel değişimlere karşı oksit oluşturma ihtimali minimum olan bakır ve çinko oranına göre fırın vernik yapılmaktadır.

  • Pleksi Küpeşte

Modern yapı tarzlarında tercih edilmektedir. Yüksek ışık geçirgenliği ve fevkalade hizmet ömrü ile bilinmektedir. Farklı hava şartlarına ve mor ötesi ışınlara karşı yüksek direnç göstermektedir. Uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmaktadır. Ayrıca sahip olduğu modüler yapı sayesinde kolayca tamir edilebildiğinden yoğun ilgi görmekte ve çok talep edilmektedir.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?