Akbük Harpuşta Nedir?
News Photo

Akbük Harpuşta Nedir?

Harpuşta, yağmur ve kar suyu gibi doğal suların istenilen mecraya doğru akmasını sağlayan, dış etkilere açık olan duvarların üstünü örten; eğimli veya eğri bina bölümüdür. Bir diğer adı duvar semeridir. Harpuşta; beton, mermer, mozaik, taş olarak yapılabileceği gibi metal ya da ahşaptan da yapılabilmektedir. Harpuşta ahşaptan yapılırsa dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir.

Harpuşta kelimesi Farsçada yer alan har ve puşta kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Har bilindiği üzere Farsçada eşek puşta ise yine aynı dilde sırt anlamına gelmektedir. Kelime bütün bir biçimde incelendiğinde; eşek sırtı ya da eşek semeri anlamına gelmekte olup yapıda, üzeri yuvarlatılmış parapet ya da duvar kısımlarını ifade etmek maksadıyla kullanılmaktadır.

Harpuşta Nerelerde Kullanılır?

Çatı veya duvar parapetlerinin üst kısımlarında kullanılmakta olan, üzerinde su ve karın birikmemesi için bir tarafa veya ortadan iki tarafa eğimli balıksırtı şeklinde yapılan, damlalık çıkıntıya sahip unsura harpuşta adı verilir. Bilhassa bina parapetlerinde kullanılması zaruridir.

Harpuşta, çatıların parapetlerinde yaygın olarak görülmektedir. Harpuştalar, binalarda dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Harpuşta pek çok değişik malzemeden imal edilebilmektedir. İsteğe göre farklı kalıplarda ve tasarımlarda yapılabilmektedir.

Mantolama ve cephe kaplama uygulamalarının gittikçe yaygın hale gelmesi, binalarda ısı yalıtımının zorunlu tutulmasıyla birlikte parapetler de bir ısı yalıtım malzemesi aracılığıyla kaplanılmaya başlanmıştır. Parapet ile yalıtımlı dış cephe kaplaması birleşiminin ağzı, açık bulunmaktadır. Bu nedenle, söz konusu alanların kar ve su sızıntısına karşı uygun ölçülere sahip bir harpuştayla kapatılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Harpuşta olarak; mermer, taş, alüminyum ve çinko maddeleri sıkça kullanılmakla birlikte, pratik olması ve mantolama sistemleriyle bir bütünlük arz etmesi açısından söve harpuştalar da oldukça çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte bina söve ürün grubu içerisinde yer alan harpuştalar, benzeri yapılara göre olabildiğince ekonomiktir. İstenilen genişlikteki parapete özgü bir biçimde üretilebilmesi; her türden mimari detayın gerçekleştirilebilmesine olanak tanımaktadır. Harpuşta uygulamasının profesyonel ekipman kullanan, alanında uzman kişilere yaptırılması; son derece önemlidir. Böylelikle harpuşta uygulaması düzgün bir biçimde yaptırılmış olur.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?