Akbük Çatı Sistemleri
News Photo

Akbük Çatı Sistemleri

Çatılar her gün tehlikeli koşullara maruz kalır ve zamanla hasar görebilir, bozulabilir. Ayrıca çatılar, kullanıcıları ve iç mekânı bu tehlikelerden koruyan bir bina veya yapının en kritik alanıdır. Bu nedenle güvenli, hatasız ve uzun ömürlü olmaları için iyi seçilmeli, iyi tasarlanmalı ve iyi bir şekilde kurulmaları gerekir. Doğru firmayla çalıştığınız taktirde çatı kaplama sistemleri yalnızca rüzgâra, yağmura, kar yağışına, doluya ve diğer çevre koşullarına dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir olası problemde de uzman desteği almanızı mümkün kılar.

Çatı sistemleri ifadesi, farklı insanlar için farklı anlamlara gelebilir. Bir bina için eğimli bir çatı ya da düz çatı konstrüksiyonu arasında seçim yapmak kolay gibi gözükebilir. Aslında çatı kaplama ve çatı yalıtım konuları da hesaba katıldığında pek çok çatı sisteminin olduğu söyleyebiliriz. Şimdi en yaygın olanlarını inceleyelim.

Eko-Çatı Sistemi

Yeşil çatı olarak da isimlendirilen bu çatı konsepti, basitçe düz veya eğimli bir çatıya ekilmiş bir alandır. Bu sistemde çatının türüne bağlı olarak alçak çimler, otlar ve çeşitli ağaçlara ve çalılara kadar her şeyi yetiştirebilirsiniz. Eko-çatı, görsel olarak daha çekicidir ve çatınızda park benzeri bir ambiyans sağlar. Yağmur suyunu %75'e kadar tutarak, yağmur suyu akışını yavaşlatır. Böylece drenaj altyapısı üzerindeki baskıyı azaltır.

Solar Çatı Sistemleri

Çatının güneş ışığını kullanarak ve mümkün olan en çevre dostu sistemi oluşturarak, elektrik üreten güneş panellerinin çatıya monte edildiği bir sistemdir. Bu sistem sayesinde, kirlilik olmadan yenilenebilir bir kaynaktan elektrik elde ederek tasarruf sağlarsınız. Sistem pille çalışan depolamaya sahip ise elektrik kesintisi durumunda güvenilir enerji kaynağı elde edersiniz. Genel olarak solar çatılar istikrarlı, nispeten sabit maliyetler sunar.

Çakıl Balastlı Çatı

Çakıl balastlı çatı sistemlerinde, su yalıtım membranı örtülür, bir çakıl tabakası ile rüzgâr yükselmesine ve diğer maruziyetlere karşı balastlanır. Geleneksel çakıl balastlı çatılar uzun yıllardır kullanılıyor. Bu uygulama çoğu düz çatı ve yapı için idealdir. Çakıl kaplamalı çatı hızlı ve kolay kurulum sağlaması dışında birçok avantajı da beraberinde getirir. Yapımı ekonomiktir. Aynı şekilde bakımı da kolay ve az maliyetlidir. Çevresel etkilere ve mekanik hasara karşı koruma oluşturur.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?