Akbük Şap Uygulaması
News Photo

Akbük Şap Uygulaması

Geleneksel zemin şapı, hem döşeme hem de çatı kaplaması için kullanılır ve toplam zemin alanı üzerinde daha fazla basınç yaratır. Aynı zamanda mükemmel bir çimento dağılımı sağlar. Şap uygulaması yapılan alan, 12 saate kadar diğer işlemler için müsaittir. Hızlı kuruyan yüksek yoğunluklu şaplar ise en yaygın zemin kaplamaları için mükemmeldir ve zemin alanının çok daha erken kullanılmasına izin verir. Bu, sıvı şap uygulaması olarak bilinir. Üzerinde çalışması kolaydır, daha yüksek mukavemet ve çizilmeye karşı dirençli bir yüzey sağlar, çok çeşitli tabanlarda kullanım imkanı yaratır. Yüksek yoğunluklu zeminler ile çok fazla iş ya da trafiğe maruz kalan zeminlerde son derece etkilidir. Bununla birlikte iyi ses yalıtımı ve ısı yalıtımı sunar.

Şap Uygulaması Türleri Nelerdir?

  • Kum / Çimento: Kum / çimento şapı, daha az iş gücü ile yapılabildiğinden dolayı, diğerlerine göre nispeten daha ekonomiktir. Yalıtım levhaları arasındaki derzlerin bantlanması dışında minimum hazırlık gerektirir. Eğimli zeminlere uygulanması açısından daha avantajlıdır. Zeminlerin düz olmadığı yerlerde, zemini döşemeden önce kendiliğinden yayılan bir bileşiğin uygulanması gerekebilir. Hazır karışım kullanmak tutarlılığı artırır. Bu durum maliyeti de aynı oranda artıracaktır. Ustalıkla uygulanmadığı taktirde daha büyük masrafların ortaya çıkması muhtemeldir.
  • Sıvı Şap: En iyi sıvı şaplar, anhidrit adı verilen bir malzemeye, yani kalsiyum sülfat şaplarının alçıtaşına dayanmaktadır. Bunların ısıl iletkenliği ve çatlamaya karşı direnci iyidir. Yüzeyden zımparalanması ve belirli karo türlerinin uygulanmasından önce bir astar ilave edilmesi gerekir. Halı ya da fayans gibi farklı zemin kaplamalarına kolayca uyum sağlayabilen, pürüzsüz ve düz bir yüzey oluşturur.

Sıvı Şap Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda yaygınlaşan sıvı şap uygulaması, bazı avantajları beraberinde getirir. Bunlar:

  • Çatlama ve kıvrılmayı azaltan yüksek kaliteli bir yüzey kaplaması oluşturur.
  • İnşaat derzlerine olan ihtiyacı azaltır.
  • Tüm yerden ısıtma uygulamalarında kullanım için idealdir.
  • Yaya trafiğinin daha kısa sürede başlamasına izin verir.
  • Her gün 2000 metrekareye kadar kurulabilir.
  • Çevre dostu üründür ve bakteri barındırmaz.
  • Kalınlığın azaltılması, daha fazla ağırlık tasarrufu anlamına gelir.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?